Odpady wielkogabarytowe
Są to wszelkiego rodzaju odpady, które ze względu na duże rozmiary i/lub wagę nie mieszczą się do pojemnika na pozostałe śmieci, mogą być utylizowane jako odpady wielkogabarytowe.
Na przykład: stoły, szafy, krzesła, sofy, dywany, wózki dziecięce, materace, pierzyny, sieci na pranie, rowery, zabawki dużych rozmiarów etc.
Wszystkie urządzenia zasilanie elektrycznie utylizowane są oddzielnie od odpadów domowych i wielkogabarytowych.
Uwaga: Do odpadów wielkogabarytowych nie należą wszelkiego rodzaju części budowlane i sanitarne takie jak deski drewniane, belki, panele, ramy okienne, drzwi, płoty, wanny, umywalki, muszle toaletowe lub spłuczki, grzejniki, płytki, rolety jak również części samochodowe, motorowery, kosiarki spalinowe, odpady remontowe, odpady ogrodowe, worki na śmieci lub kartony z odpadami domowymi.
Odpady wielkogabarytowe wymagają czynności demontażowych, które pozwolą na wydzielenie z nich części przydatnych do recyklingu oraz usunięcie elementów niebezpiecznych. Podczas demontażu następuje również zmniejszenie objętości odpadów przed ich składowaniem na składowisku odpadów.
Jedną z wielu działalności Głogowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego - SITA Głogów jest odbiór, a w dalszej konsekwencji odzysk odpadów wielkogabarytowych. Na terenie bazy spółki znajduje się punkt odzysku, w ramach którego prowadzone są prace demontażu odpadów wielkogabarytowych umożliwiając tym samym minimalizowanie ilości odpadów trafiających na składowisko w celu unieszkodliwienia. Dzięki temu znaczne ilości odpadów, które udaje się wydzielić w powyższym procesie trafia do odzysku i zostają ponownie wykorzystane w procesie produkcyjnym.
Odzież, tekstylia, obuwie. W wielu miejscowościach odbywają się zbiórki zużytej odzieży organizowane przez Polski Czerwony Krzyż i inne organizacje humanitarne. Można też oddać potrzebującym lub wystawić w worku foliowym obok pojemnika na odpady zmieszane.\
Farby, lakiery. Zużyte opakowania po farbach, lakierach, rozpuszczalnikach można oddać w sklepie w którym zostały zakupione. Sprzedawca ma obowiązek je przyjąć (najlepiej zachować paragon) Obowiązkiem mieszkańca wynikającym z ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych jest konieczność zwrócenia sprzedawcy opakowań po substancjach niebezpiecznych.
Gruz budowlany. Gruz budowlany należy usuwać do zamówionych przez osobę wykonującą remont i podstawionych przez odpowiednie zakłady usług komunalnych pojemników. Jeżeli remont naszego domu prowadzi firma to ona może stać się właścicielem gruzu budowlanego, jeżeli zostanie podpisana umowa w tym zakresie pomiędzy właścicielem a firmą wykonawczą (na podstawie ustawy o odpadach) i powinna zgodnie z przepisami ten gruz usunąć tzn. wywieźć na składowisko.
Głogowskie Przedsiębiorstwo Komunalne - SITA Głogów świadczy usługi w tym zakresie. Większość budów w Głogowie była realizowana przy obsłudze Spółki SITA w zakresie odbioru odpadów. Do największych odbiorców w/w usługi należą m. in.: Hipermarket TESCO, MediaMarkt, Intermarche, dawny Minimal, Castorama, Carrefour, Biedronka, Głogowskie Obiekty Sportowe (Hala Sportowa, Basen).
Dane teleadresowe spółki:
GPK-SITA Głogów Sp. z o.o. ul. Przemysłowa 7A, 67-200 Głogów
Sekretariat
tel. +48 76 726 56 56
fax +48 76 726 56 66
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Także inne firmy realizują odbiór tego rodzaju odpadów, zobacz Rejestr firm
Przepracowane oleje i smary. Przepracowane oleje i smary należy oddać w warsztacie samochodowym przy wymianie oleju, niektóre stacje benzynowe również prowadzą zbiórkę przepracowanych olejów. Z uwagi na ich ogromną szkodliwość zakazane jest spalanie w piecach, zakopywanie w ziemi lub wylewanie do kanalizacji.
Akumulatory, opony. Stary akumulator i stare zużyte opony oddajemy przy zakupie nowych. Akumulatory i opony nie mogą być wyrzucone do pojemników na odpady zmieszane.